top of page

Wyrok

Roszczenie powódki o umorzenie prowadzonej przeciwko niej egzekucji byÅ‚oby uzasadnione, gdyby wykazaÅ‚a, że zawarÅ‚a z Bankiem porozumienie, na podstawie którego pozwany zobowiÄ…zaÅ‚ siÄ™ zarachować przypadajÄ…cÄ… na niÄ… część ceny ze sprzedanej nieruchomoÅ›ci w Z. na konto jej zadÅ‚użenia. Tymczasem, jak to uznaÅ‚ SÄ…d Apelacyjny, strona powodowa, wbrew regule z art. 6 kc, nie udowodniÅ‚a istnienia takiego porozumienia. Tego stanowiska sÄ…du odwoÅ‚awczego kasacja nie zdoÅ‚aÅ‚a podważyć. W szczególnoÅ›ci uzasadnienie podstawy kasacyjnej zarzucajÄ…cej naruszenie prawa procesowego sformuÅ‚owane zostaÅ‚o w postaci kilku pytaÅ„ o charakterze retorycznym, które w żaden sposób nie mogÄ… zakwestionować samych zasad dokonanych przez ten sÄ…d ustaleÅ„ i ocen dowodowych. Autor kasacji skupia siÄ™ przy tym na pretensjach do sÄ…du o niewyjaÅ›nienie, czy też nienależyte wyjaÅ›nienie pewnych okolicznoÅ›ci w sprawie, co jest krytykÄ… bezskutecznÄ…. Pomija ona bowiem zasadnicze przewartoÅ›ciowanie, jakie do procedury cywilnej wprowadziÅ‚a ustawa z dnia 1 marca 1996 r. o zmianie Kodeksu postÄ™powania cywilnego... (Dz. U. 1996 r. Nr 43 poz. 189). W szczególnoÅ›ci zaÅ› uchylenie przez tÄ™ ustawÄ™ art. 3 § 2 kpc powoduje, że odtÄ…d już strona procesowa nie może braku swojej aktywnoÅ›ci procesowej zasÅ‚aniać adresowanym do sÄ…du postulatem obowiÄ…zku dziaÅ‚ania z urzÄ™du w kierunku wyjaÅ›nienia sprawy. UksztaÅ‚towany przez tÄ™ nowelÄ™ system kontradyktoryjnego procesu oznacza m.in., że strona prowadzi go na wÅ‚asne ryzyko dowodowe, gdyż art. 232 in fine kpc stwarza sÄ…dowi tylko możliwość, a nie obowiÄ…zek dopuszczenia uzupeÅ‚niajÄ…co dowodu nie wskazanego przez strony. Pozostawienie tej możliwoÅ›ci należy traktować jako wyjÄ…tek od zasady sformuÅ‚owanej w pierwszej części tego przepisu, co oznacza, że tylko w zupeÅ‚nie szczególnych wypadkach można bÄ™dzie sÄ…dowi skutecznie postawić jako zarzut procesowy nieskorzystanie z uprawnienia przeprowadzenia dowodu z urzÄ™du. Nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci, że taka wyjÄ…tkowa sytuacja w niniejszym procesie nie zachodzi dobry adwokat łódź, stÄ…d też zarzuty kasacji o naruszeniu przez SÄ…d Apelacyjny przepisów procesowych art. 232, art. 328 i 227 kpc sÄ… bezpodstawne.

Nie majÄ…c wyraźnych dowodów na istnienie porozumienia powódki z Bankiem co do sposobu zarachowania na zadÅ‚użenie kredytowe ceny uzyskanej ze sprzedaży nieruchomoÅ›ci, sÄ…d musiaÅ‚ opierać siÄ™ w tej kwestii na zeznaniach Å›wiadka Andrzeja M., peÅ‚nomocnika powódki przy transakcji sprzedaży nieruchomoÅ›ci. Ten zaÅ› zeznaÅ‚, że uzgodniÅ‚ z Bankiem, że to Bank zdecyduje, który kredyt zostanie uregulowany z należnoÅ›ci uzyskanej ze sprzedaży nieruchomoÅ›ci w Z. W takiej sytuacji SÄ…d Apelacyjny ma racjÄ™, że powódka może mieć pretensje o ewentualnÄ… nielojalność do Andrzeja M., a nie do Banku. Bank bowiem zwiÄ…zany byÅ‚ dyspozycjÄ… upoważnionego peÅ‚nomocnika współwÅ‚aÅ›cicieli sprzedawanej nieruchomoÅ›ci co do przeznaczenia uzyskanej ceny ze sprzedaży. Skoro zaÅ› Andrzej M. wpisaÅ‚, że caÅ‚Ä… kwotÄ™ 920.000.000 zÅ‚ przekazuje na konto swojego zadÅ‚użenia, Bank nie mógÅ‚ samodzielnie tej dyspozycji zmienić. Twierdzenie o tym, że ta pisemna dyspozycja na dowodzie wpÅ‚aty pochodzi od urzÄ™dniczki Banku, a nie od wpÅ‚acajÄ…cego pieniÄ…dze, pojawiÅ‚o siÄ™ dopiero w kasacji i w zwiÄ…zku z tym nie może mieć wpÅ‚ywu na ustalenia sÄ…du. Powódka nie wykazaÅ‚a też, że brak konfrontacji zeznaÅ„ Andrzeja M. z zeznaniami dyrektora Banku byÅ‚ uchybieniem, które mogÅ‚o mieć istotny wpÅ‚yw na wynik sprawy (art. 393 pkt 1 kpc). W tej sytuacji chybione pozostajÄ… też zarzuty naruszenia prawa materialnego. W szczególnoÅ›ci zaÅ› niesÅ‚uszny jest zarzut naruszenia art. 58 § 2 kc w zw. z art. 60 kc, gdyż skarżąca niczym nie udowodniÅ‚a, aby przyjÄ™cie dyspozycji Andrzeja M. co do spÅ‚aty kredytu przez pozwany Bank byÅ‚o nieważne z mocy prawa. Natomiast jeÅ›li chodzi o zarzut naruszenia art. 85 kc, to z jednozdaniowego jego uzasadnienia w kasacji trudno jest ustalić, na czym to naruszenie ma polegać i ewentualnie o czym przesÄ…dzać. Nie sposób wiÄ™c uznać tego zarzutu za skutecznÄ… podstawÄ™ kasacji.

Na koniec trzeba się odnieść do zarzutu kasacji naruszenia art. 53 § 3 Prawa bankowego. Zarzut ten został zapewne przez pomyłkę zamieszczony w podstawie kasacji dotyczącej naruszenia prawa materialnego, choć jest to przepis typowo procesowy. Skoro zaś, jak już o tym była mowa, powódka nie wykazała istnienia podstaw do umorzenia prowadzonej przeciwko niej egzekucji na podstawie bankowego tytułu wykonawczego, to z podanych przyczyn kasacja jako nie zawierająca usprawiedliwionych podstaw podlegała oddaleniu na mocy art. 393[12] kpc.

 

bottom of page